1717
533418

ÅKDYNA (agedyna). "Bebådelsen". Flamskväv. 52 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
532 - 621 EUR
556 - 648 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Mörkbrun botten med polykroma bebådelsescener i två kransar krönta av änglar och omgivna av blommor.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. Bandkantade sidor.