1718
510188

RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

Röd botten med rutmönster i grönt, gult, ljusblått och mörkbrunt. Bred grön bård med växtranka. Baksidan med gammal etikett: Ryijy on Satakunnasta vuodetta noin 1820 (Ryan är gjord i Satakunta, Finland, ca 1820).

Något smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Sidorna med trampveck.