1719
522694

RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
610 - 697 EUR
639 - 730 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Baksidan med glesa knutna rader. Rosaröd botten med gallerverk. Mörkbrun huvudbård med sicksackmönster. Baksidan med påsydd etikett: Skånegården Finsk rya. Vid dörr 24.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagad, kompletterad.

Proveniens

Skånegården, Båstad.