1726
494751

SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Två ihopsydda våder. Benvit botten med fyra stora polykroma sammanhängande hakmedaljonger och växtornament. Bård i mörkbrunt, rött och benvitt av stiliserade växter

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre hål, lagningar, obetydlig fällning.

Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 107.