1725
526308

SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Två ihopsydda våder. Blå botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit bård med stiliserade växtmotiv.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, hål, lagningar. En kortsida något skadad.

Proveniens

Kolsviks pensionat, i Blidösundet.

Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, sid 140-141, plansch 168.