Vinröd botten med tätt polykromt mönster av medaljonger och stiliserade blommor. Bred benvit bård med stiliserade växter.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar.
Jämför Petsopoulos, Yanni:Kilims, Fribourg 1979, plansch 169.