1735
533380

ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm.

Terrakottafärgad botten med stort polykromt stiliserat drakliknande arabeskmönster, palmetter och blommor samt liten medaljong. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk-, blom- och granatäppelrankor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med smärre malskador och spår av klister, senare kortsidor.