1740
533416

SEMIANTIK KASHGAI FIGURAL KELIM. 252,5 x 157,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Röd botten med polykromt mönster av två stora lejonhannar, stiliserade blommor och hörnornament. Blå huvudbård med trappstegsmönster och stiliserade blommor.

Jämnt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och fällningar. En kortsida med smärre skador.