1754
503798

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211,5 x 132,5 cm.

Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1 310 - 1 400 EUR
1 370 - 1 460 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Det polykroma mittfältet är uppdelat i tre figurscener; överst, profetliknande figur på tron med uppvaktning i palatsinteriör. Mellandelen, mytologisk figurscen. Nederst, festscen med härskare omgiven av vackra kvinnor. Mörkblå huvudbård med djur och människor i landskap samt kartuscher med porträtt.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, en möjlig lagning. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med smärre hål, senare fransar.