1753
526831

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL MASHAHIR. "Världens härskare". 242,5 x 154,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Polykromt landskap med grekiskt tempel med inskriptioner, världens härskare och historiska personer. Mörkblå huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer. Överst i huvudbården en kartusch med inskription: Payande bad Bozorghane mashayer alam (ungefär: De skall leva i evighet).

Ställvis obetydligt slitage, något smutsig, smärre lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, en långsida med smärre trampveck