Madeleine Pyk – en samling F769
1755
520374

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 219,5 x 139 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Benvit botten med stora polykroma mytologiska figurscener, blommande träd, djur, nisch med persiska Shah emblemet. Bred blåmelerad bård med påfåglar och blommande träd.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Ur hovjägmästare G.A. Hagemanns samling, Bjersjöholms slott.