1761
520223

MATTA, semiantik Kirman/Yesd sannolikt, ca 238 x 140,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med stor polykrom blomvas, träd och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med blombuketter.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Sidorna med trampveck, en långsida med skador, en med lagningar.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.