1760
520200

MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Ljust kamelhårsfärgad botten med rader av stora och små blomstermedaljonger. Bred huvudbård med färger och mönster som mittfältet.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och obetydliga skador.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.