1765
535448

SEMIANTIK TEHERAN, MÖJLIGEN TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Vinröd botten med stora polykroma arabeskslingor, palmetter, blommor, molnband och medaljong. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.

Ställvis slitage, smärre fläckar, skador och lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.

Proveniens

Inköpt i Teheran på 1930-talet.