Vinröd botten med stora polykroma arabeskslingor, palmetter, blommor, molnband och medaljong. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.
Ställvis slitage, smärre fläckar, skador och lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.
Inköpt i Teheran på 1930-talet.