1769
534251

ANTIK TÄBRIS/INDISK. 620,5 x 447,5 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, springande hästar, jagande rovdjur, hjortar, samt olika typer av fåglar, arabesk-, blom- och palmettslingor. Bred ljusgrön huvudbård med stor arabesk- och palmettranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna något skadade.