Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, springande hästar, jagande rovdjur, hjortar, samt olika typer av fåglar, arabesk-, blom- och palmettslingor. Bred ljusgrön huvudbård med stor arabesk- och palmettranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna något skadade.