1771
520217

SEMIANTIK TÄBRIS. 429,5 x 343,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Ljusröd botten med rader av polykroma blomställningar och träd. Mörkblå huvudbård med stora palmett-, blom- och arabeskrankor.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar varav en något stel. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck och skador.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.