1785
535759

PRAKTURNA MED LOCK OCH STÄLL, porslin. Meissen, 1800-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Urnan med rik pålagd dekor av blomstergirlander med frukter och insekter, bladformade hänklar, bemålad dekor av blommor och landskapsscen med figurer. På foten ung kvinna med blomsterkorg. Det genombrutna locket med blomsteruppsättning. Kvadratiskt ställ med pålagd dekor av blommor samt bemålad dekor. Urnan med korslagda svärd i underglasyrblått, ristade initialer R.C. under glasyren, stansade siffror 105. Ställ med korslagda svärd i underglasyrblått på oglaserad fläck, ristade initialer R.C. under glasyren, stansade siffror 78. Total höjd ca 90 cm.

Skador.