1786
515284

TALLRIKAR, ett par, porslin. Meissen, 1800-talets slut.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Med konturerat brätte bemålad dekor av blommor och insekter. Bär kejsar Wilhelm II av Tysklands monogram med datering 1894 respektive 1897. Ur servisen "Scattered flowers". Specialbeställd åt Kejsar Wilhelm II. Stansad nummer 4 och 21. Diameter 24,5cm.

Obetydligt slitage. slitage.