1788
515803

SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Oval, dubbelpipig form med hänklar, fyra volutformade fötter. Dekor i relief av maskaroner, påmålad blomsterdekor. Längd 24,1 cm.

Slitage. Något ostadig.