1789
516372

ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Polykrom dekor av sällskap i trädgårdsmiljö, på kupan blomstergirlander och förgylld dekor. För liggande ägg. Höjd ca 5,8 cm.

Obetydliga nagg kring fotringen.