1790
474316

SERVIS, 78 delar, porslin. Meissen, främst 1700-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Bestående av 25 mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 20 assietter, fyra såsbåtar, två ovala uppläggningsfat samt tre runda uppläggningsfat. Bemålade med polykrom blomsterdekor med insekter.

Nagg. Några med sprickor och lagningar. (78)