1792
475487

KAFFESERVIS, 13 delar, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris

Målad med jaktmotiv samt förgyllning. Bestående av kaffekanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna, skål samt nio koppar med fat. En kopp med lagning medföljer. Kaffekannans höjd 25,4 cm.

Smärre nagg på kaffekannans pip. Förgyllning med smärre slitage.