207
499622

NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Amuletter i form av cikada, man bärandes på lotus, amulett krönt av fabeldjur, bambukvist samt kniv med fabeldjur. Längd 3,3 - 7,6 cm.

Mansfiguren med liten skada.

Tilläggslista

The standing man with a small damage.

Proveniens

Ulf F-son Löwe, inköpt på Östasiatiska Museet, tidigt 1980-tal.