210
537643

GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sittande i meditativ ställning med högra handen höjd i vitarka mudra, vänstra handen i dhyana mudra. Smyckad och med veckad mantel, öppen krona, s.k. kundika. Höjd 31,5 cm.

Slitage, bristning.