211
496298

BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron, med händerna i dharmachakra mudra. Höjd 14,9 cm.

Förgyllning med slitage, infattade stenar saknas, mindre defekter.