212
515581

BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Baksidan med datering 'Hongzhi första vårmånad i det 18:e regeringsåret (1505)'. Sittande i vajrasana på dubbel lotustron med högra handen i bhumisparsa mudra (jordvälsignande gest) och den vänstra i karana mudra (demonavvärjande gest). Höjd 24 cm.

Bottenplatta saknas. Spår av rödlackering. Förgyllningen med slitage.