211
496298

BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 790 - 7 180 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron, med händerna i dharmachakra mudra. Höjd 14,9 cm.

Förgyllning med slitage, infattade stenar saknas, mindre defekter.