Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
291
481437

VASER, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Guangxu respektive Qianlong sex karaktärers märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Dubbel gourdform. Dekor i famille rosefärger av drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer. Höjd 14,5 cm.

Smärre glasyrslitage.

Tilläggslista

With Qianlong and Guangxu six character mark.

Proveniens

The Per Parén Collection.

See lot 160.