291
481437

VASER, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Guangxu respektive Qianlong sex karaktärers märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Dubbel gourdform. Dekor i famille rosefärger av drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer. Höjd 14,5 cm.

Smärre glasyrslitage.

Tilläggslista

With Qianlong and Guangxu six character mark.

Proveniens

The Per Parén Collection.

See lot 160.