Rund, bukig form med lock med monteringar av förgyllt silver. Målad landskapsdekor med figurer i järnoxid, guld och emaljfärger. Invändigt förgylld och med landskapsmotiv på lockets insida. Diameter 7,1 cm, höjd 3,9 cm.
Sprickor, förgyllningen med slitage.
After a model by Meissen.