Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
304. VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
304. VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
306. URNA, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. VAS, porslin.  Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
308. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
310. BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
311. PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949).
311. PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
313. LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
315. OLJEMÅLNING, Kvinnoporträtt. Qing dynastin, 1800-tal.
315. OLJEMÅLNING, Kvinnoporträtt. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
321. RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
322. MÅLNING med KALLIGRAFI, attribuerad till Fei Danxu (1801-1850). Kvinna i båt.
322. MÅLNING med KALLIGRAFI, attribuerad till Fei Danxu (1801-1850). Kvinna i båt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
325. Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
328. KALLIGRAFI, Qing dynastin 1800-tal.
328. KALLIGRAFI, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
330. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
330. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
331. MÅLNING av QI BAISHI (1864-1957). Krabbor och höstlöv, signerad med dedikation.
331. MÅLNING av QI BAISHI (1864-1957). Krabbor och höstlöv, signerad med dedikation.
Klubbat pris 
2 900 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
336. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
337. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
341. BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
342. BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
344. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
345. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
347. KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912).
347. KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
351. SHUNGA, träsnitt, Japan 1700/1800-tal.
351. SHUNGA, träsnitt, Japan 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
352. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
352A. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
352A. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926.
354. MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
355. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
356. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
356. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
357. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
357. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. TEKANNA, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).
358. TEKANNA, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
359. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
360. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
360. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
364. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
365. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
367. FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
367. FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
368. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
368. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
370. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
370. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
371. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
371. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
373. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
376. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
376. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
377. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
380. FISKTERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
380. FISKTERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
291 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
383. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
384. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
384. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
385. TALLRIKAR, ett par, porslin. Yongzheng (1723-1735).
385. TALLRIKAR, ett par, porslin. Yongzheng (1723-1735).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
386. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
388. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
389. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
390. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, circa 1730-40.
390. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, circa 1730-40.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
392. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
392. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
393. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
393. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
394. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
394. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
395. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
398. VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
401. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
401. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
402. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
402. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
403. TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK