Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
32. HÅRPRYDNAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
32. HÅRPRYDNAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
31. HÅRPRYDNADER, tre stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
31. HÅRPRYDNADER, tre stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1097. BROSCH i form av en spindel med en cabochonslipad rubin samt en svart opal.
1097. BROSCH i form av en spindel med en cabochonslipad rubin samt en svart opal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
9. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
9. SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
143. SKÅL, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
143. SKÅL, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
133. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
133. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
77. FAT, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sex karaktärers märke.
77. FAT, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
100. PAPPERSVIKT, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
100. PAPPERSVIKT, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
60. RADBAND, persikokärnor. Sen Qing dynasti (1644-1912).
60. RADBAND, persikokärnor. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
923. "Sofia Amalia av Danmark" (1628-1685).
923. "Sofia Amalia av Danmark" (1628-1685).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
204. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
204. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
205. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
205. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1054. TESKEDAR, 6 st, av Christian Silow, Malmö 1803.
1054. TESKEDAR, 6 st, av Christian Silow, Malmö 1803.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1052. SENAPSSKED, av Lars Boye, Stockholm 1775. Rokoko.
1052. SENAPSSKED, av Lars Boye, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
343. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
101. BÅGSKYTTERING, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
101. BÅGSKYTTERING, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
147. SIDENBRODERIER, tre stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
147. SIDENBRODERIER, tre stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1779. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1779. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
144. KANNA, lergods. Troligen Liao dynastin (916–1125).
144. KANNA, lergods. Troligen Liao dynastin (916–1125).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1447. HÄNGE/MEDALJONG med miniatyr samt små äkta pärlor.
1447. HÄNGE/MEDALJONG med miniatyr samt små äkta pärlor.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
104. SKÅL, silver. Kina, 1900-tal, oidentifierade stämplar.
104. SKÅL, silver. Kina, 1900-tal, oidentifierade stämplar.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
930. Simone Cantarini Hans krets, Madonnan med barnet.
930. Simone Cantarini Hans krets, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
927. Carl Viertel, "Brita Eleonora Wrangel af Sausis" född Barnekow (1735-1808).
927. Carl Viertel, "Brita Eleonora Wrangel af Sausis" född Barnekow (1735-1808).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1710. PLÅNBOK, SIDEN. 18,5 x 13 cm. Europa, omkring 1800.
1710. PLÅNBOK, SIDEN. 18,5 x 13 cm. Europa, omkring 1800.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
166. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
166. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1055. DESSERTSKEDAR, 6 st, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1821-1827.
1055. DESSERTSKEDAR, 6 st, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1821-1827.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
925. Jacob Axel Gillberg, "Claes Tillman" (1765-1814).
925. Jacob Axel Gillberg, "Claes Tillman" (1765-1814).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1056. RAGUSKED, av Kristensen, Drammen, Norge c:a 1860.
1056. RAGUSKED, av Kristensen, Drammen, Norge c:a 1860.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
480. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
480. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
423. KUDDFODRAL, silke. Sen Qing dynasti. 92,5 x 96,5 cm.
423. KUDDFODRAL, silke. Sen Qing dynasti. 92,5 x 96,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1059. DOSA, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790.
1059. DOSA, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1653. FAT, av Samuel Marnel 1764, mästare i Stockholm 1748-1775. Rokoko.
1653. FAT, av Samuel Marnel 1764, mästare i Stockholm 1748-1775. Rokoko.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
921. Salomon Hofling, Empireyngling.
921. Salomon Hofling, Empireyngling.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1795. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
1795. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
96. SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).
96. SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
33. DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
87. DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
130. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
130. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
72. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
107. FAT, silver. Kina. Bär stämplar Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
107. FAT, silver. Kina. Bär stämplar Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).
194. SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
391. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1789. ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.
1789. ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
254. SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).
254. SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
85. MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
85. MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
151. ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
74. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
405. TEDOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
405. TEDOSA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
416. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
129. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
82. SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
50. TUSCHAVKLAPPNING.  Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
50. TUSCHAVKLAPPNING. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. SKÅL, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
186. SKÅL, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
57. SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.
57. SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1095. PARFYMFLACON med äldre slipade diamanter, totalt ca 1.50 ct, i blomstermotiv.
1095. PARFYMFLACON med äldre slipade diamanter, totalt ca 1.50 ct, i blomstermotiv.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
305. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
197. SKÅL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
197. SKÅL, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
182. STEMCUP, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
182. STEMCUP, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
58. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
58. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
110. POKAL, silver. Kina, Wang Hing, Hongkong, 1900-talets början.
110. POKAL, silver. Kina, Wang Hing, Hongkong, 1900-talets början.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
455. VAS, cloisonné. Kina, 1900-tal.
455. VAS, cloisonné. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. VAS, porslin.  Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
308. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
920. David von Krafft Efter, "Ulrika Eleonora dy" (1656-1741).
920. David von Krafft Efter, "Ulrika Eleonora dy" (1656-1741).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
526. YTTERKRUKA, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
526. YTTERKRUKA, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
720. Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".
720. Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
348. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK