927
462036

Carl Viertel

(Danmark, 1772-1834)
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
265 - 309 EUR
276 - 322 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Viertel
(Danmark, 1772-1834)

"Brita Eleonora Wrangel af Sausis" född Barnekow (1735-1808)

Miniatyr. Signerad Viertel och daterad 1800. Gouache på ben 6 x 6 cm. Samtida svärtad ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Ellinge, Skåne.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 47 (SPA 1924:2039)