926
525823

Jacob Axel Gillberg

(Sverige, 1769-1845)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Axel Gillberg
(Sverige, 1769-1845)

"Magnus von Rosen" (1792-1852)

Miniatyr. Signerad Gillberg och daterad 1817. Gouache på ben 6 x 5 cm. Samtida innefattning i mässing.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Hedenlunda, Södermanland.
Tidigare i konstnären Reinhold von Rosens samling, därefter i arv.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 683. (SPA 1916:500)