Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
187. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
187. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
188. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
408. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
209. PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
209. PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
61. BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
49. SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal.
49. SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
62. VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912).
62. VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1318. RING med opal samt gammalslipade diamanter.
1318. RING med opal samt gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1781. VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.
1781. VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1766. SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.
1766. SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
382. STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
1448. BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1088. COLLIER/MEDALJONG med rosenslipade diamanter samt svart emalj.
1088. COLLIER/MEDALJONG med rosenslipade diamanter samt svart emalj.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
1404. BROSCH med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
943. ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.
943. ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
1558. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
281. VAS, porslin. Republik, 1900-tal.
281. VAS, porslin. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
519. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
519. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
396. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. FAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
457. FAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
362. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
115. HANDVÄRMARE, försilvrad koppar. Qing dynastin (1644-1912).
115. HANDVÄRMARE, försilvrad koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
181. FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
357. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1620. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
1620. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1722. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 222,5 x 165 cm.
1722. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 222,5 x 165 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
454. URNOR, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
454. URNOR, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
453. KANNA, cloisonné. Qing dynastin, sekelskifte 1900.
453. KANNA, cloisonné. Qing dynastin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1720. RYA. 202 x 138cm. Sverige/Finland. Daterad 1820.
1720. RYA. 202 x 138cm. Sverige/Finland. Daterad 1820.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
398. VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
398. VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
435. BUDDHA, brons. Troligen Tang/Liao dynastin (618-1125).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
514. YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
403. TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
403. TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
179. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
179. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
442. RÖKELSEKAR, brons, Qing dynastin (1644-1912).
442. RÖKELSEKAR, brons, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
683. Anders Zorn, "Musik i stugan".
683. Anders Zorn, "Musik i stugan".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
164. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
169. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
169. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
271. ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
271. ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
394. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
394. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
393. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
393. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
395. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. TVÄTTFAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
513. TVÄTTFAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
163. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
376. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1291. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter.
1291. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. ÖRHÄNGEN, ett par, 18k guld med odlade pärlor. Vikt ca 3g.
1306. ÖRHÄNGEN, ett par, 18k guld med odlade pärlor. Vikt ca 3g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. ETUIER, 4 stycken, silver och brons. Japan, 1900-tal.
450. ETUIER, 4 stycken, silver och brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1051. DESSERTGAFFLAR, 6 st, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1780.
1051. DESSERTGAFFLAR, 6 st, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
202. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
202. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
200. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
200. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
521. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
492. KENDI, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
492. KENDI, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
265. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
156. BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1692. BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.
1692. BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
273. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
346. BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
359. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
359. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1807. FAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
1807. FAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1617. LÄSLAMPA, för två ljus. Senempire, 1800-talets mitt.
1617. LÄSLAMPA, för två ljus. Senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
739. Emil Näsvall, Stående kvinna.
739. Emil Näsvall, Stående kvinna.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
371. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1783. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
1783. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1696. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
1696. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1726. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm.
1726. SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1118. ÖRHÄNGEN med odlade South Sea pärlor 14.5 mm.
1118. ÖRHÄNGEN med odlade South Sea pärlor 14.5 mm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
184. PENSELSTÄLL i form av BORDSSKÄRM, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
184. PENSELSTÄLL i form av BORDSSKÄRM, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1502. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
1502. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1100. RING med turkoser samt två gammalslipade diamanter totalt ca 0.20 ct.
1100. RING med turkoser samt två gammalslipade diamanter totalt ca 0.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
482. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
482. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1234. ÖRHÄNGEN med onyx samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.30 ct.
1234. ÖRHÄNGEN med onyx samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1681. URNA MED LOCK. Italien, 1800-tal.
1681. URNA MED LOCK. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
401. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
401. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
248. SKÅL, porslin. Sung dynastin (960-1279).
248. SKÅL, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
931. Maria Magdalena.
931. Maria Magdalena.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
109. POKAL, silver, Kina, Sing Fat, Kanton, tidigt 1900-tal.
109. POKAL, silver, Kina, Sing Fat, Kanton, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
675. David Petrovich Sterenberg, Arbetare (2).
675. David Petrovich Sterenberg, Arbetare (2).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK