Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
352. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
352. SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
935. Abraham Ortelius, "Europae".
935. Abraham Ortelius, "Europae".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin (1644-1912).
421. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. BÄLTESSPÄNNE, jade. Qing dynastin (1644-1912).
195. BÄLTESSPÄNNE, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1651. FAT, av Melchior Beck 1741, mästare i Stockholm 1693-1747.
1651. FAT, av Melchior Beck 1741, mästare i Stockholm 1693-1747.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1650. FAT, av Levin Caspar Schönfeldt 1706, mästare i Stockholm 1693-1715.
1650. FAT, av Levin Caspar Schönfeldt 1706, mästare i Stockholm 1693-1715.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. RING med rosa safirer samt cabochonslipad smaragd.
1303. RING med rosa safirer samt cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1019. GRÄDDKANNA, Magnus Fryberg, Jönköping 1825. Empire.
1019. GRÄDDKANNA, Magnus Fryberg, Jönköping 1825. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1047. SKED med kronknopp och ringhängen, av Samuel Phallén, Karlskrona 1702.
1047. SKED med kronknopp och ringhängen, av Samuel Phallén, Karlskrona 1702.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Sverige 1600-tal.
1044. SKED med kronknopp, icke identifierat bomärke, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1024. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838. Nygotik.
1024. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838. Nygotik.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1800. VINKYLARE / YTTERFODER, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
1800. VINKYLARE / YTTERFODER, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. VAS med LOCK, bergkristall. Qing dynastin (1644-1912).
463. VAS med LOCK, bergkristall. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
294. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
294. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke.
289. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
436. EKIPAGE, brons. Troligen Skytisk, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
260. KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).
260. KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
312. PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
363. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. David Wretling, Orfeus.
753. David Wretling, Orfeus.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
486. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
327. KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
523. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
172. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
172. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1719. RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.
1719. RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1715. DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik.
1715. DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
27. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
94. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).
94. SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
26. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
84. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
84. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
127. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
128. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
30. HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
30. HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1226. ARMBAND med cabochonslipade granater samt rosenslipade diamanter.
1226. ARMBAND med cabochonslipade granater samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1041. SKED med kronknopp, med spår av stämpel, Sverige 1500-tal.
1041. SKED med kronknopp, med spår av stämpel, Sverige 1500-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
192. SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1675. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. HÄNGE, jadeit. 1900-talets början.
34. HÄNGE, jadeit. 1900-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1686. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1686. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
255. SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279).
255. SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. ARMBAND med rosenslipade diamater. Ca 1910.
1134. ARMBAND med rosenslipade diamater. Ca 1910.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1407. ARMBAND med 15 st gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
1407. ARMBAND med 15 st gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1277. SLIPSNÅL med emalj, rubiner samt diamanter. Ryska stämplar.
1277. SLIPSNÅL med emalj, rubiner samt diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1319. MANSCHETTKNAPPAR i grön, vit, röd och svart emalj. Motiv med spelkort.
1319. MANSCHETTKNAPPAR i grön, vit, röd och svart emalj. Motiv med spelkort.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
157. SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
157. SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1718. RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.
1718. RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
13. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)  med Qianlongs sigillmärke.
13. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
1734. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1733. OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.
1733. OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
527. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1268. HÄNGE med ametist 2.70 ct, briljantslipade diamanter totalt 0.42ct samt KEDJA.
1268. HÄNGE med ametist 2.70 ct, briljantslipade diamanter totalt 0.42ct samt KEDJA.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912).
264. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
162. KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).
162. KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1438. ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.
1438. ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
253. SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
456. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1613. LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1677. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
1451. BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
1660. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
681. Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
679. Anders Zorn, "Grover Cleveland II".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
712. Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK