549
537750

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

Solnedgång över havet

Signerad P. Ekström. Duk uppfäst på papp-pannå 35,5 x 55,5 cm.

Denna hittills okända, oerhört snabbt och impressionistiskt gjorda studie, utförd i Frankrike, visar Per Ekström på höjden av sitt fria måleri.

Målningen är sannolikt utförd omkring 1879. Samma snabba och annoterande men suveränt säkra teknik återfinns i en liten grupp målningar vilka Manne Hofrén, citerande ett brev från Paris, omnämner som Ekströms ”vilda målningar”: ”Majnatt vid Seine” (Samling Gösta Stenman); ”Höstlandskap i månsken” (Nationalmuseum); ”Aftonsol”, daterad 1879 (Ateneum, Helsingfors); ”Skogslandskap vid vatten”, daterad 1879 och ”Franskt landskap i månsken”, från 1880 (bägge tidigare i skulptören Ville Vallgrens ägo) (”Per Ekström – människan och målaren”, 1947, sid. 93).

Målningen ger osökt en association till Claude Monets världsberömda målning ”Impression, soleil levant” från 1872 som skildrar ett kustlandskap vid Le Havre. Monets målning ställdes ut på den första impressionistutställningen 1874. Det var titeln på tavlan som gjorde att konstkritikern Louis Leroy myntade uttrycket "impressionism”.

I likhet med Monet har Ekström med brett anlagd pensel fångat skymningen vid havet då under dagen klart avgränsade ytor flyter samman i ett diffust töcken. Det enda som avgör gränsen mellan hav och himmel är segelfartyget.