554
537788

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Landskap från St. Michel, Frankrike

Signerad Alfr. Wahlberg och daterad St. Michel 16/8 -68. Duk uppklistrad på papp-pannå 21,5 x 30 cm.

Proveniens

Monsieur Jewounat a Morcatel (enligt påskrift a tergo).
Privatsamling.

Denna, för det svenska friluftsmåleriets utveckling, betydelsefulla målning är en av Alfred Wahlbergs tidigaste kända ”plein air” målningar utförda i Frankrike.

Målningen är hittills okänd. Den finns inte upptagen i katalogen över utlottningen av 250 av Wahlbergs egna tavlor som hölls i Stockholm 1895, inte heller i J. K. Janzons (Spada) biografi över Wahlberg från 1909. Den var inte heller inkluderad i de två stora utställningar av Wahlbergs måleri som hölls på Konstakademien 1917 respektive Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm 1928. Viggo Loos, ”Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85”, 1945 (vilken listar de flesta av Wahlbergs kända målningar) upptar inte heller målningen.

Kompositionsmässigt ger målningen tydliga associationer till C. F. Hills arbeten utförda i mitten av 1870-talet. De målningar Wahlberg ställde ut på Salongen i Paris i början av 1870-talet, föranledde en fransk konstkritiker att utse honom till en av dåtidens fem eller sex största landskapsmålare (J. K. Janzon [Spada], ”Alfred Wahlberg”, SAK, 1909, sid. 19).

Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra – en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans fransk-inspirerande friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare, däribland C. F. Hill.

Formgivare