566
512730

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

"Småjäntorna"

Signerad EB och daterad 1903. Akvarell och tusch på papper 38 x 27,5 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Alice Tegnérs samlingar, Djursholm (i gåva direkt av konstnären 1903).

"Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow", 1903, avbildad helsida i färg.

Originalillustration till visan med samma namn, ursprungligen publicerad i "Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow", 1903.

Ett exemplar av "Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow" medföljer.