Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
591
511407

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Höstlandskap, Beaumont-le-Roger

Signerad Julia Beck och daterad Septembre 1911. Gåvodedikation: "Fru Robert af Julia Beck 1912". Duk 89 x 35 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Roberts ägo (i gåva direkt från konstnären).
Herr Valdemar Sjöberg.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 298, "Julauktionen", 12-14 dec 1934, kat nr 3 (under titeln "Höstlandskap").
L. Arfwedson (inköpt på ovanstående auktion).
Ingegerd och Gunnar Gustafsson.
Privatsamling (i arv från ovanstående).