743
535047

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Carl milles, "flygande hästen".

"Flygande hästen"

Signerad Carl Milles samt numrerad, nr 2/12. Koncipierad 1923-25. Gjutarstämpel G. Pettersson fud. Grönpatinerad brons. Höjd 49 cm, längd 86 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

22 051 - 27 563 EUR

Klubbat pris:
370 000 SEK

(I urval)
M. P. Verneuil, "Carl Milles. Sculpteur suédois", 1929, volume II, jfr komposition i marmor pl. 35 (där kallad "Galopping horse").
Henrik Cornell, "Carl Milles", SAK 1963, jfr komposition i marmor sid. 42 samt upptagen i verkförteckning sid. 253.
Erik Näslund, "Carl Milles. En biografi", 1991, kompositionen beskriven sid. 164-166, jfr komposition i marmor sid 165, samt upptagen i verkförteckningen 335.

Kompositionen upptagen i Millesgårdens konstdatabas som "Flygande hästen".

Övrigt

Den Flygande Hästen var ursprungligen avsedd att ingå i ett planerat monument över Karl XII, vilket en bevarad teckning av Milles hand visar. Konstnären övergav dock snart tanken på ett ryttarmonument och gjorde i stället Flygande Hästen till ett fristående verk. Flygande Hästen var ett av de allra första exemplen på Milles svävande skulpturer. Konstnären återkom under hela sitt liv till den svävande formen och den är central i Milles konstnärskap. Det fria och från jorden lösgjorda skapar en känsla av självständighet och styrka och kan uppfattas som frihet både fysiskt och intellektuellt. Verner von Heidenstam såg Flygande Hästen i Milles ateljé och skrev till Milles om sina intryck: "På långa tider har jag ej sett något så vackert som din häst. Vilja, senor och muskler alltigenom. Jag förstår ej hur du burit dig åt.. Jorden finns ej för den hästen. Den flyger liksom himlakropparna utan vingar.".

Om auktionen
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93