Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
745
511033

Okänd konstnär 1800/1900-tal

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1800/1900-tal

Ganymedes

Signerad Fermont W.P. Alabaster, höjd 53 cm (inklusive marmorbas 55,5 cm).

Enligt grekisk antik mytologi var Ganymedes den vackraste av alla dödliga. Han fördes därför bort från jorden för att leva med gudarna och betjäna dem som munskänk. Enligt en variant av den antika sagan var det Zeus som valde ut Ganymedes till sin favorit och rövade bort honom i gestalt av en örn.