745
511033

Okänd konstnär 1800/1900-tal

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1800/1900-tal

Ganymedes

Signerad Fermont W.P. Alabaster, höjd 53 cm (inklusive marmorbas 55,5 cm).

Enligt grekisk antik mytologi var Ganymedes den vackraste av alla dödliga. Han fördes därför bort från jorden för att leva med gudarna och betjäna dem som munskänk. Enligt en variant av den antika sagan var det Zeus som valde ut Ganymedes till sin favorit och rövade bort honom i gestalt av en örn.