Kan inte nå servern
800
523250

Alexander Roslin

(1718-1793)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 200 - 30 500 EUR
27 400 - 31 900 USD
Klubbat pris
360 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Alexander Roslin
(1718-1793)

Porträtt av rysk greve, förmodligen Greve Schuwaloff

Signerad Le Chav Roslin och daterad 1776. Uppfodrad duk 61 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

På det här föremålet tillkommer införselmoms på det klubbade priset. För ytterligare detaljer vad god kontakta kundtjänst +46 8 661 42 73./Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 661 42 73.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Fritzes Kungl Hovbokhandel, Stockholm, inköpt 1928.

Övrig information

Enligt uppgift föreställande Greve Schuwaloff

I september 1775 anlände Alexander Roslin till S:t Petersburg och hans ryktbarhet som en av de mest eftertraktade konstnärerna i Frankrike hade föregått honom. Roslin var speciellt inbjuden av Katarina den stora för att måla hennes porträtt.
I Paris tillhörde flera av de aristokrater han avporträtterat det ryska hovet, så när han nu anlände hade han gott om kontakter och beställningarna skockades för den berömde konstnären. Via bland annat det svenska sändebudet, friherre Johan Fredrik von Nolcken, knöts ytterligare kontakter.
Det dröjde dock innan kejsarinnan hade möjlighet att ta emot och tiden spenderade Roslin produktivt. Med de drygt 75 målningar han hann måla innan han lite mer än ett år senare begav sig av, tillhör denna tid en av de mest fruktbara konstnärliga perioderna i hans liv.
Några av hans mest berömda målningar skapades då, exempelvis porträttet av den sköna moldaviska prinsessan Zoie Ghika.
Den franske legationssekreteraren, chevalier de Corberon, besökte hans ateljé och fick se flera av porträtten Roslin höll på med vid denna tid och skrev sedan beundrande i sin dagbok: ”han förbiser inget i sina målningar och detaljerna utmärks av ett stort mått av fulländning som bidrar till porträttlikheten”.
Det aktuella katalognumret är daterat 1776 och är ett ypperligt exempel på de porträtt han skapade under sin period i Ryssland.

Formgivare

Redan efter skolstudierna i Skåne fick Alexander Roslin sin första undervisning i teckning av amiralitetskaptenen Lars Ehrenbill i Karlskrona, dit familjen hade flyttat 1729. Även om det ursprungliga syftet med undervisningen var att Roslin skulle kunna försörja sig som fartygstecknare blev hans konstnärliga begåvning tidigt uppenbar för läraren. Roslin skickades på Ehrenbills inrådan till Stockholm, för att utbildas till porträttmålare. Han kom till huvudstaden 1736 och fick plats som lärling hos hovmålaren Georg Engelhardt Schröder. I Stockholm hade konstlivet vid denna tid levt upp i samband med bygget av det nya slottet, som lockade dit framstående målare och hantverkare från Europa. Efter tre år som lärling kunde Roslin börja ta emot egna beställningar, och kort därefter lämnade han Stockholm för att resa ut i Europa. Efter en rad uppehåll på vägen kom han slutligen till Paris 1752. Då hade han arbetat vid flera kungliga hov och hunnit utföra en mängd porträtt. Ankomsten i Paris förebådade en lyckad karriär, för med sig hade Roslin ett ytterst betydelsefullt rekommendationsbrev från hertiginnan av Parma ställt till hennes systrar Medames de France – den franske kungens döttrar. Snart fick den svenske porträttören de eftertraktade uppdragen att måla såväl kungligheterna som deras högt uppsatta funktionärer. Redan 1753, året efter ankomsten till Paris, blev Roslin invald i den franska konstakademin och hade etablerat sig som en av de stora konstnärliga begåvningarna i staden. Mot slutet av 1750-talet var han en av de mest efterfrågade porträttörerna.

Läs mer