814
523093

Josefina Holmlund

(Sverige, 1827-1905)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Josefina Holmlund
(Sverige, 1827-1905)

Säfstaholm

Signerad Josephine Holmlund och daterad 28/2 -61. Duk 31 x 46 cm.

Säfstaholm är ett slott beläget i Södermanland. Slottet, som sedan 1968 ägs av Vingåkers kommun, byggdes ursprungligen år 1666 av Gustaf Larsson Sparre. Det första slottet brann dock ner 1762 och återuppbyggdes 1815 efter ritningar av arkitekten Carl Christoffer Gjörwell.