815
495037

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

"Motiv från Ariccia"

Signerad G W och en palm och daterad l'Ariccia 31/7 1850. Papp-pannå 46,5 x 68 cm.

Proveniens

Tidigare i konsul Sven Lindbergs samling, Stockholm.

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK, 1934, upptagen i katalogen under år 1850, kat nr 200, sid 289, avbildad pl 51, sid 93.