937
481308

Lars Regnér

(Sverige, 1746-1810)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lars Regnér
(Sverige, 1746-1810)

Ryttarporträtt föreställande Gustaf II Adolf, Carl X Gustav, Carl XI och Carl XII

Signerade och daterade 1772 i plåten. Vardera cirka 42.5 x 53.5 cm. Originalglas, tre med originalbakstycken i trä

Dessa fyra kopparstick förefaller vara unika. E. Hultmark, C. Hultmark & C. D. Moselius, Svenska kopparstickare och etsare, 1500-1944, 1944 listar endast ett känt verk av Regnér; en graverad tabell ingående i ett bokverk från 1776. Nationalmuseum har sedan ovannämnda publikation förvärvat två kopparstick av Regnér. Lars Regnér var verksam som astronom i Uppsala. Vid sidan av sitt yrke var han verksam som tecknare och kopparstickare. 1799 utnämndes han till professor i Astronomi. Kopparsticket av Gustaf II Adolf är baserat på ett kopparstick av J. V. D. Heyden 1632 förställande kungen vid slaget vid Lützen (S. Strömbom, Icongraphia Gustavi Adolphi. 1932, ill. nr. 123); kopparsticken föreställande Carl X Gustav och Carl XI, på de kända kopparsticken av Johan Jacob von Sandrart (1655-1698) efter målningar av D. K. Von Ehrenstrahl, och porträttet av Carl XII, efter en målning av David von Krafft, d. ä. från 1697.