938
526921

JÖRAN NORDBERG, KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2. Stockholm 1740.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
4 100 SEK

KONUNG CARL DEN XII:TES HISTORIA. 1-2.
Stockholm, Peter Momma / Peter Jöransson Nyström, 1740.
Folio. XLIV, 924; [2],708,152 pp. + 2 frontispiece portraits engraved by Eric Geringius + one engraved plate (medals). Numerous engraved text illustrations (coins and medals).
Two volumes, contemporary full calf, spines richly gilt in seven compartments. Monogram of King Charles XII on border.
First edition. In 1748 translated into French as Histoire de Charles XII, Roi de Suède. 1-4, and in 1745-51 translated into German as Leben Carl des Zwlöften, Königs in Schweden. 1-3.
1731 fick Jöran Andersson Nordberg (1677-1744), konungens hovpredikant, i uppdrag av kanslikollegium att skriva Karl XII:s historia. Med ledning av bl.a. egna minnesbilder (han tillbringade åren 1709-1715 i fångenskap i Ryssland), sin fältjournal, fältdagböcker m.m. sammanställde Nordberg sitt stora verk som också översattes till tyska och franska.

Slitage, namnteckningar samt enstaka anteckning i bläck.

Proveniens

Enligt bläckanteckning: Christina Sophia Leiditz (1758-1838) gift med Gustaf Hästesko af Målagård.
Exlibris: Johan Axel Almquists boksamling samt senare Victor von Stedingk.

Warmholtz 5954. SBL, vol. 27, p. 161-165. Hesse 1408.