956
470241

TAZZA, icke identifierad mästarstämpel JB, S:t Petersburg 1880-tal.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Delvis förgylld. Stående kvinna, på kvadratisk bas med gammelrysk, geometrisk dekor. Kvinnan bär, över huvudet, en korg som mynnar ut i ett fat med genombruten kant. Höjd 42 cm, vikt 2 735 gram.